wtorek, 25 kwietnia 2017

Kurdybanek



KURDYBANEK
Naszukałam się tej dzikiej roślinki i znalazłam. Był malutki i niektóry już kwitł. Zerwałam razem z moim mężem mały woreczek.  Kurdybanek pachnie cudnie. Takie maleństwo a tyle ma w sobie aromatu cudownych właściwości.

Kilka miłych słów o kurdybanku
Jest najstarszym polskim zielem, odkryto go w Biskupinie podczas wykopalisk. Gospodynie dodawały kurdybanek do zup np, rosołu, sosów i mięs. Nadaje on wyjątkowy smak i aromat. Możemy go wykorzystać do past, zrobić z niego pyszną herbatę, dodać listki do sałatki .


 Herbata z kurdybanka - 1 łyżkę ziela zalać 1 1/2 szklanki ciepłej wody i gotować 5 minut. Następnie odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 2  x   dziennie.

Mieszanka na wzrost leukocytów wg. dr Różańskiego
2 łyż kurdybanka
1 łyż mniszka
1 łyż pokrzywy
1 łyż babki
1 łyż glistnika
2 łyżki mieszanki zalać dwoma szklankami wrzącej wody i pod przykryciem parzyć  20 minut. Pić 200 ml  3 -5 razy dziennie.

 Syrop z kurdybanka 
  Garść świeżego  kurdybanka zalać 6 szklankami wody i zagotować. Następnie gotować na małym ogniu 15 minut. Przecedzić i dodać tyle miodu ile jest wywaru.  Gotować przez 5 minut, następnie przelać do butelek. Syrop dodawać do herbaty lub wody . Polecany na odporność szczególnie dla dzieci anemicznych i nerwowych.

Suszony Kurdybanek
Oczywiście u mnie zapasy muszą być. Suszony kurdybanek, temperatura 35 stopni C w suszarce. Następnie chowamy do słoika. 

Właściwości kurdybanka
1.Wzmacnia organizm zwłaszcza układ nerwowy
2. Zwiększa ilość leukocytów
3.Reguluje przemianę materii
4.Działa bakteriobójczo
5.Utrudnia wchłanianie sztucznych substancji chemicznych ,tym samym chroniąc wątrobę
6. Wspomaga drogi oddechowe w czasie choroby nawet przy astmie
7.Działa moczopędnie  oczyszcza nerki z toksyn usuwając nadmiar wody z organizmu


Najbardziej ceniony jest ten z listkami ciemno wybarwionymi. Można je znaleźć w pełnym słońcu, takie mają bogatszy skład fitochemiczny i zawierają więcej olejków eterycznych.  

2 komentarze:

  1. Pyszny w zupie ziemniaczanej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kurdybanek rośnie w moim ogródku, ale do tej pory nie znałam jego właściwości. Świetny post.
    Zapraszam

    OdpowiedzUsuń